Zamknij

Radni wezmą się za dekomunizację ulic. Nowi patroni już gotowi. Kto konkretnie?

10:00, 19.07.2017 MT
Skomentuj Armię Ludową zastąpi 63. Pułk Piechoty Toruńskiej Fot. Tomasz Berent Armię Ludową zastąpi 63. Pułk Piechoty Toruńskiej Fot. Tomasz Berent

Wbrew wcześniejszym ustaleniom, to nie gen. Tadeusz Rozwadowski, a 63. Pułk Piechoty Toruńskiej zastąpi ul. Armii Ludowej. W czwartek radni wezmą się za dekomunizację toruńskich ulic.

Dekomunizację wymusza ustawa, którą w ubiegłym roku przyjęli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Samorządy mają obowiązek usunięcia z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających organizacje, postaci i wydarzenia propagujące komunizm.

W kwietniu Instytut Pamięci Narodowej wskazał, że nazwę muszą zmienić dwie ulice na toruńskim lewobrzeżu: Armii Ludowej (w ocenie historyków była podległa ZSRR i służyła realizacji zbrodniczych planów Józefa Stalina) oraz Wincenty Pstrowski (nazwisko "przodownika pracy" firmowało w istocie nieludzki wyzysk wobec robotników).

Nad dekomunizacją toruńscy radni pochylą się najbliższy czwartek. Będzie to dla nich ostatni dzwonek, bo potem rozpoczynają niemal dwumiesięczne wakacje, a czas na przyjęcie zmian mają do początku września. Inaczej decyzję za nich podejmie wojewoda kujawsko-pomorski.

Komisja kultury i promocji zaproponowała, aby miejsce Armii Ludowej zajął 63. Pułk Piechoty Toruńskiej. Była to wojskowa formacja, którą po krótko odzyskaniu niepodległości, tworzyli ochotnicy z Pomorza. W kwietniu 1920 r. została skierowana na front polsko-bolszewicki, gdzie odznaczyła się bohaterstwem w walkach nad Bugiem. Poniosła jednak ciężkie straty, tracąc niemal tysiąc żołnierzy - głównie z Torunia i okolic. Pułk aktywnie też walczył w trakcie II wojny światowej.

- Ponadto takie rozwiązanie podkreśla militarne znaczenie Podgórza, a także oddaje honor macierzystej jednostce wojskowej Torunia, której żołnierze byli nazywani "Dziećmi Torunia" - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Tym samym komisja porzuciła pomysł, aby zdekomunizowanej ulicy patronował gen. Tadeusza Rozwadowski. Z kolei jest już pewne, że Pstrowskiego zastąpi gen. Gustaw Orlicz-Dreszer, legionista i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.  

(MT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

dobry pomysłdobry pomysł

2 15

Mam nadzieję, że ci o korzeniach komuszych, z rodzin prl;owskich ; Lenz, Myrcha, Termiński sami ze wstydu zrezygnują z mandatów, zanim zostaną im odebrane immunitety. 00:22, 20.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

nie odpuszcząnie odpuszczą

1 11

Armia radziecka z nimi od zawsze, od dziecka; Lenz, Myrcha, Termiński i Szojringowa nie odpuszczą. Żadnych zmian przekreślających wielki dorobek życia ich rodziców.
Brodziński też nie popuści! Ci ze światełkami w obronie postkomuny w wymiarze sprawiedliwości podobnież. 10:06, 20.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

melasamelasa

15 0

Ohoo troll już się obudził. 10:28, 20.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RycerzRycerz

6 0

Internet już huczy na temat skandalicznej postawy toruńskich radnych, którzy walczą z pamięcią o gen. Rozwadowskim. Odrzucenie tak zasłużonego bohatera jest dowodem na to, że radni PiS, bo to głównie oni byli przeciw Rozwadowskiemu, kontynuują haniebną politykę sanacji. 11:04, 28.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%