Zamknij

Co robią archeolodzy z UMK przy ul. Szpitalnej? Badają posesję, gdzie znajdował się średniowieczny szpital-przytułek

17:00, 04.07.2017 WG
Skomentuj Na podwórzu w warstwie gruzu znalezione zostały część flaszy na płyny, a w poziomie z XV wieku, wśród licznych kuchennych garnków z pokrywkami, mis i dzbanów - srebrny szeląg krzyżacki, fot. nadesłane Na podwórzu w warstwie gruzu znalezione zostały część flaszy na płyny, a w poziomie z XV wieku, wśród licznych kuchennych garnków z pokrywkami, mis i dzbanów - srebrny szeląg krzyżacki, fot. nadesłane

To kolejne i prawdopodobnie już ostatnie badania archeologiczne prowadzone na ul. Szpitalnej przez archeologów z UMK. Co udało się tam odnaleźć?

Średniowieczny szpital-przytułek przy ul. Szpitalnej 4 jest poddawany pracom wykopaliskowym od 2014 r. Tegoroczna odsłona badań archeologicznych pod hasłem "Jakubowa Ekspedycja Instytutu Archeologii UMK", która rozpoczęła się kilkanaście dni temu, prawdopodobnie będzie ostatnią. Zabytkowy budynek wkrótce bowiem przejdzie remont.

- Zaledwie po kilku dniach tegorocznych prac, na podwórzu w warstwie gruzu znalezione zostały część flaszy na płyny, a w poziomie z XV wieku, wśród licznych kuchennych garnków z pokrywkami, mis i dzbanów - srebrny szeląg krzyżacki wyemitowany po 1416 r. oraz maleńka kościana piszczałka zachowana w całości - informuje dział promocji i informacji UMK. - W piwnicach, gdzie zachowały się wnęki w ścianach i badany jest fundament, zostało kilka szklanych buteleczek.

Badania są prowadzone pod kierownictwem prof. Grażyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej. Biorą w nich udział doktoranci i studenci Wydziału Nauk Historycznych UMK odbywający ćwiczenia terenowe. Wspierają ich także wolontariusze - sympatycy "Ekspedycji" i archeologii.

Oto uczestnicy tegorocznej

Dawny szpital św. Jakuba - jak możemy przeczytać w serwisie turystyka.torun.pl - był przytułkiem dla wdów. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się w 1330 r. Mógł powstać w drugiej połowie XIII w. i był jednym z trzech najstarszych szpitali Torunia. "Był to największy kompleks szpitalny wewnątrz Nowego Miasta, funkcjonujący przy nowomiejskim kościele św. Jakuba i tutejszym klasztorze cysterek-benedyktynek aż do 1833 r." - piszą autorzy strony turystyka.torun.pl.

To wyjątkowo cenny obiekt badań, ponieważ jest zachowany na swoim pierwotnym miejscu i w dużej części, w swoim pierwotnym kształcie. W poprzednich latach podczas badań rozpoznano wschodnią, ceglaną partię fundamentu budynku od zewnątrz, odkopano pruską studnię z XIX wieku, ustalono kilka poziomów użytkowych i znaleziono relikt ceglanej budowli na dziedzińcu.

Prace w okolicach ul. Szpitalnej są już prowadzone od kilku lat, fot. nadesłane

Było tam również mnóstwo ciekawych znalezisk m.in. naczynia ceramiczne, nożyczki do obcinania knotów świec, ołowiany pion murarski i obrączka z inicjałami IHS wpisanymi w serce. To materialny dowód obecności benedyktynek, które pomagały chorym i ubogim. Nosiły one obrączki na znak poświęcenia się Chrystusowi.  

Więcej informacji o odkryciach i "Jakubowej Ekspedycji" znajdziemy na stronie archeologiajakub.wordpress.com.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%